Home
Wprowadzenie
Moja historia
Plan inwestycji
Zasady inwestycji
Money Management
Etapy rozwoju
Psychologia tradingu
Ilustracje
Linkownia
Księga gości
Słownik
Systemy sygnałowe
Polecani brokerzy
Sitemap
Kontakt
Regulacje prawne

WPROWADZENIE:

Handel Opcjami binarnymi jest bardzo podobny do obrotu zwykłymi akcjami lub towarami - aktywa są kupowane, a następnie sprzedawane z zamiarem obracania zyskiem ze sprzedaży. Ale jest jedna zasadnicza różnica między obrotem opcjami binarnymi i zwykłym obrotem.

Obrót opcjami binarnymi jest UPROSZCZONĄ formą handlu, ponieważ prezentuje inwestorom TYLKO DWIE możliwości. Muszą oni po prostu wybrać, czy wartość kursu akcji lub towaru zanotuje WZROST (CALL) lub SPADEK (PUT) w ciągu najbliższych minut/godzin.

Przedmiotem handlu może być dowolne aktywo: indeksy, waluty, metale, czy też akcje spółek lub przedsiębiorstw. Ważne jest tylko, by prawidłowo przewidzieć ruch ceny w wybranych przez nas ramach czasowych. Wydaje się to proste i właśnie ta prostota opcji binarnych powoduje ich ciągle rosnącą popularność na rynkach finansowych. Skoro mechanizm giełdy zostaje zredukowany do określenia, czy wartość danej waluty lub akcji pójdzie w górę lub w dół, wydaję się, iż nic prostszego, jak dobrze przewidzieć kierunek, w którym podąży cena i już możemy cieszyć się z zysku. Niestety w tę pułapkę wpada większość początkujących inwestorów. To, że mechanizm trafnego wytypowania  ceny nie jest tak łatwy, przekonujemy się zazwyczaj wówczas, gdy ''wyczyścimy'' swój depozyt. Wielu brokerów wydaje się doskonale znać tę zasadę propagując w swoich reklamach ideę łatwego zarobku bez wysiłku. Jeśli do tego uświadomimy sobie, że dzienny obrót akcji na samym tylko rynku Forex wynosi ok. 3 bilionów dolarów, z pewnoscią będziemy chcieli i dla siebie wykroić skromny kawałek tego tortu... ale do rzeczy.

Jak zacząć grać na giełdzie ?

 Oto, jak według obiegowej opinii wygląda 6  kroków do rozpoczęcia inwestowania:

  1. Zakładamy  konto u jednego z brokerów. Kilku  znaleźć można w dziale ''Polecani brokerzy''.  Zazwyczaj na początku poleca się konto demo. Aby je jednak założyć, w większości przypadków  niezbędna będzie  wpłata pieniędzy na realne konto,  na razie wybieramy na nim konieczne minimum
  2. Oprogramowanie: uruchamiamy  bezpośrednio z platformy  brokera
  3. Wybieramy dowolny instrument inwestycyjny
  4. Określamy kierunek ruchu ceny : góra lub dół
  5. Wyznaczamy ramy czasowe do momentu zakończenia opcji
  6. Po zamknięciu pozycji realizujemy zysk (lub przełykamy gorycz straty)

Samo rozpoczęcie inwestowania na giełdzie  jest bardzo proste, jednak żeby zacząć na niej zarabiać, trzeba poświęcić bardzo dużo czasu na naukę.

Nauka inwestowania

Przyswojenie teorii  oraz ćwiczenia na koncie demo, są niezbędne przed rozpoczęciem inwestowania prawdziwych pieniędzy. Zanim  rozpoczniemy przygodę na rynku opcji, warto też zapoznać się z książkami na temat giełdy. Obowiązkową pozycją, którą z całym spokojem mogę polecić przyszłym inwestorom  jest '' Zawód - inwestor giełdowy''  Alexandra Eldera. Co prawda nie wszystkie teorie tam opisane dają się zastosować na wyjątkowo niestałym i cząsto chimerycznym rynku opcji binarnych, głównie ze względu na krótkie w naszym przypadku ramy czasowe, ale zasady rzadzące się giełdą oraz świetna analiza psychologiczna mentalności inwestorów są  w sposób bardzo przystępny wyjaśnione i pozwalają wyrobić sobie zdanie na temat praw panujących na rynkach finansowych. Ponieważ, jak już wspomniałem, nie ma na razie żadnych wiarygodnych pozycji  na temat opcji binarnych w języku polskim, pozostaje internet. Niestety najlepsze materiały do nauki znajdują się w języku angielskim, niemniej jednak, jeśli już  znamy ten język, możemy zyskać dostęp do bardzo ciekawej wiedzy. Na stronie  ''Linkownia'', podaję kilka odnośników  dotyczących edukacji w temacie opcji binarnych. Zachęcam do czytania.

Analiza techniczna

Opiera się na umiejętności interpretowania wykresów oraz formacji świecowych. Dokładniejsze wyjaśnienia znajdziecie w dziale ''Strategie''. W necie znajduje się również mnóstwo informacji na ten temat. Pozycją godną polecenia jest niewątpliwie ''Encyklopedia analizy technicznej''. Odpowiedni odnośnik również znajduje się w ''Linkowni''.

Analiza fundamentalna

Temat rzeka. W ogólnym zarysie opiera się na wiadomościach makroekonomicznych, które w sposób istotny są w stanie wpłynąć na cenę danego aktywa. Należą do nich dane gospodarcze np. dotyczące bezrobocia,  z sektoru zatrudnienia, czy też te, mające na względzie na przykład oprocentowanie kredytów. Nie mniejszą rolę odgrywają relacje dotyczące przetasowań politycznych, klęsk żywiołowych, czy też wojen, które tak samo działają na rynek, jak i wyżej wymienione czynniki. Musimy więc być ''na bieżąco'' i  obserwować doniesienia najważniejszych agencji informacyjnych. Ponieważ nie jest to łatwe zadanie, możemy po części polegać na portalach, które się w tym specjalizują lub też wyciągać własne wnioski opierając się na doniesieniach agencyjnych (Reuters, CNN, BBC itd.) Ważny jest ''timing''. Często godzina, o której ogłaszane są dane lub podawane wiadomości wpływa w sposób znaczący na wysokość kursu danego instrumentu, niekiedy ten stan trwa bardzo krótko, np. 5-10 min. Innym razem, jeśli wiadomości są ważne, potrafią wpłynąć na zachowanie ceny w sposób bardzo znaczący przez wiele godzin.

Ogólne czynniki

Są często ignorowane, a ich istnienie bagatelizowane. Okazuje się jednak, iż również i one są w stanie wpływać na ruchy cenowe. Zaliczamy do nich:

Godziny otwarcia poszczególnych giełd:

*LONDYN (9:00-17:30 MEZ)

*FRANKFURT (9:00-17:30 MEZ)

*NEW YORK (15:30-22:00 MEZ)

*HONG KONG (3:00-5:30 MEZ)

*TOKIO (1:00-3:00/4:30-7:00 MEZ)

*SYDNEY (1:00-7:00 MEZ)

*CHICAGO (15:30-22:15 MEZ)

Zazwyczaj w momentach otwarcia, jak i zamknięcia  giełd obserwuje się duże ruchy cen. I vice versa, często giełdy zamierają na chociażby  pory lunchu (sprawdzone!)  Należy wówczas odczekać ok. 30 minut, aby rynek mógł określić swój kierunek. Istnieją też szkoły, które kategorycznie odradzają granie w godzinach największej aktywności (pasywności) na rynku. W dziale Strategie postaram się omówić również i ten aspekt inwestowania.

Zależności pomiędzy aktywami

Warto czasem wiedzieć, jak funkcjonuje gospodarka danego kraju chociażby w oparciu o pewne surowce aby dostrzec zależności pomiędzy nimi a walutą tego kraju. Przykładem tu może być chociażby Kanada, której dochód oparty jest w dużej mierze na ropie naftowej, a co za tym idzie, w pewnych okolicznościach spadek ceny ropy może rzutowac na kurs dolara kanadyjskiego. Podobnie ma się sprawa z ceną złota i opartą na niej w dużej mierze gospodarką Australii czy Nowej Zelandii. Takich zależności jest więcej, warto je wyłapywać, gdyż z pewnością ułatwi nam to inwestowanie.

Niezależne od nas ruchy cenowe

Związane z pojawieniem się dużej ilości pieniędzy na rynku bądź to na skutek zainkasowania dużego zysku przez jakąś firmę, bank lub korporację bądź też pojawienie się na rynku inwestora z wielką walizką pieniędzy. Najczęściej nie mamy na te sytuacje wpływu, więc musimy się przyzwyczaić do faktu, iż rynek czasem zachowa się nieprzewidywalnie. Trzeba takie historie po prostu wkalkulować w nasze ryzyko inwestycji. Wszystkiego nie da się przewidzieć.