Home
Wprowadzenie
Moja historia
Plan inwestycji
Zasady inwestycji
Strategie
Money Management
Etapy rozwoju
Psychologia tradingu
Ilustracje
Linkownia
Księga gości
Słownik
Systemy sygnałowe
Polecani brokerzy
Sitemap
Kontakt
Regulacje prawne

STRATEGIE

 

 

Filtrowanie sygnałów wg. Eldera

Polega na tzw. ekranowaniu. Na cenę spoglądany przez trzy ramy czasowe:

  - Pierwszy ekran to wykres 30-min., który służy do określenia  trendu. Wskaźnikiem dodatkowym jest średnia krocząca EMA (13). naniesiona na wykres. Głównym indykatorem jest histogram MACD. Bierzemy pod uwagę tzw. sezonowość. Jest układ, w którym MACD zniżkuje ( lub zwyżkuje) ponad linią centralną.

 

 

 

 

  -  Drugi ekran na wykresie 5-min. jest naszym polem inwestycji. Wskaźnik Stochastic Oscillator (5:3:3) filtruje sygnały kupna lub sprzedaży, zgodne z głównym  trendem 30-min. Mamy tu dwa warianty:

A. Główny trend jest spadkowy. Wówczas wejście w pozycję wyznacza dotknięcie lub przecięcie amplitudy oscylatora na wartości bliskiej 80 w dół.

 

 

 

 

B.Główny trend jest wzrostowy. W tym przypadku wejście w pozycję następuje na przecięciu amplitudy oscylatora na wartości 20 w górę.

  - Trzeci ekran na wykresie 1-min pozwala nam dokładnie umiejscowić trade. Dobre miejsca to okolice Pivot  Points, przy  liniach wsparcia i oporu, zniesieniach Fibonacciego.

Czas wygaśnięcia: ok. 30 minut, ale jak już wcześniej wspominałem , nalepiej jest liczyć  świece.

PLUSY:

Dość stabilna strategia, wysokie prawdopodobieństwo sukcesu

MINUSY:

Czasochłonna. Rzadko pojawiające się warunki powodują, że trzeba spędzić   dużo czasu przed komputerem.

                                                                 * * *

Konsolidacja

 1.

 

 2.

 

Ramy czasowe: od 1 do 5 minut

Dość efektywna i bardzo lubiana przez większość traderow opcji binarnych. Występuje, jeśli mamy stagnację trendu potwierdzoną dłuźszą obecnoscią, czy też uwięzieniem ceny w danym obszarze. Wskaźnik ADX w okolicach 20-30 sygnalizuje brak wyraźnej dynamiki w trendzie. Można stosować trzy warianty wejść w pozycje:


A. Bardziej ryzykowna:


Wejście na  5 min lub  1 min na wierzchołkach i dołkach za każdym razem, kiedy  każda   świeca dotyka poziomów wsparcia i oporu.


B. Srednio ryzykowna:


Jak wyżej, z tym, że czekamy na układ typu Pinbar, Engulfing, potwierdzające odbicie od w/w poziomów i umieszczamy trade zaraz na początku następnej świecy.


C. Konserwatywna:

Jak wyżej, tylko teraz musimy jeszcze spojrzeć, jak zachowywał się trend przed konsolidacją, jeśli był on wzrostowy, to uwaga na poziomy oporu, jeśli spadkowy obserwujemy poziom wsparcia. W zalezności od rodzaju poprzedzającego trendu, gramy tylko na pozycjach będących w jego opozycji.
Jesli po jakimś czasie nastąpi przebicie któregoś z poziomów, kończymy przygodę i szukamy następnej ... Można ewentualnie spróbować zagrań na Pullback, jeśli takowy wystąpi.

Godziny gry: 18-1.(Przeważnie nie ma już żadnych wiadomości ekonomicznych).

Dobrze, jesli zamknięcie ceny znajduje sie blisko Pivot Points, to jeszcze wzmacnia cały układ. Im więcej wskaźników potwierdza nam wejście w pozycję, tym lepiej. I to stosuje się do każdej strategii...


Czas wygaśnięcia: Musimy po prostu liczyć świece i starać się oszacować realnie dobry poziom, na którym zamknie się nam pozycja.

 

PLUSY:

Możliwość wygenerowania całej serii zyskownych pozycji, łatwość obsługi.


MINUSY:

Ryzyko przebicia poziomów SL (wsparcia) i RL (oporu), pamiętajmy, że na niskich ramach czasowych istnieje o wiele większa chwiejność rynku.

 

                                                                   * * *

News TradingPonieważ wspomniałem już wcześniej o News-Tradingu zatrzymajmy się chwili przy tej strategii. W pierwszy piątek miesiąca, w USA zostają ogłoszone dane pn. Non-Farm-Payrolls,  a dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wiele się mówi na temat tradingu w czasie ważnych wiadomości ekonomicznych, niektórzy graja na giełdzie tylko i wyłącznie wtedy, inni radza, by newsow unikać i trzymać się od nich z daleka. No cóz, znów wszystko zależy od tego, jakim inwestorem jesteś,czy lubisz ryzyko i masz silne nerwy, bo taki jest właśnie News-Trading. Price Action wydaje się być wręcz stworzona dla tej formy inwestowania, nie mamy tu żadnych wskaznikćw, jedynie dane makro i reakcje rynku na nie. Na dobre wyniki w tej grze składają się różne czynniki, najważniejsze jednak są aktualne dane gospodarcze dotyczace par walut, którymi chcemy grac. Aby miec dobre rozeznanie, należałoby zbierać informacje z ostatnich tygodni przed, że się posłużę przykładem, w/w NFP. Ta wiedza da nam ogólny obraz tego, co czekać nas będzie w pierwszych minutach po ogłoszeniu danych. Łatwiej też można będzie wcześniej wytypować jak najbardziej korzystne dla nas pary walutowe. Dobre dane z sektora zatrudnienia, poparte też sprzyjającymi dolarowi faktami ekonomicznymi z USA z poprzednich tygodni mogą z dużym prawdopodobieństwem pomóc nam określić następujące zależności:
Dobre dane= mocny dolar, a co za tym idzie, jego zwyżkujacy kurs w parach tzw. ''słabych'' czyli np. z frankiem szwajcarskim. Ale uwaga, dobre dane mogą się równoważyć, w szczególności do eurodolara, kiedy nie są one porywające i wówczas może nie być oczekiwanych skoków ceny. Przy okazji, mocny dolar to też zazwyczaj słabe złoto, jeśli i ono wykazuje trend spadkowy. Wnioski:
1.Dobre dane z USA + średnie lub słabe z UE (możemy obserwować np. DAX):


a)EUR/USD w dół, ew. złoto w dół
b)pary z dolarem z przodu w górę
c)pary z dolarem z tyłu w dół


2. Złe dane z USA + dobre z UE:


a)EUR/USD w górę, ew. złoto w górę
b)pary z dolarem z przodu w dół
c)pary z dolarem z tyłu w górę


Dane z sektora zatrudnienia powinny być dość przekonujące (psychologia inwestorów). Zbyt małe różnice w stosunku do poprzedniego miesiąca mogą nie wywołać pożądanych przez nas ruchów ceny, a co za tym idzie, pozwolić na generowanie dużych zysków. Teraz strategia: Przed ogłoszeniem wiadomości rysujemy linie trendu. Kiedy dane są już podane, (szalenie ważny jest timing,  absolutnym priorytetem musi być  dostęp do  szybkiego serwisu danych live, ja korzystam z Forex@DailyFX) czekamy na przebicie linii trendu, co następuje w czasie najczęściej kilku-kilkunastu sekund, wiec raczej jest to za mało, żeby się ''wstrzelić'', gdyż wykres nam ''szaleje'' i możemy nie zdążyć. Ale spróbować można, gdyż ceny rosną (lub spadają) w tempie całkiem zwariowanym, nierzadko skacząc o kilkadziesiąt, albo wiecej pipsów w przeciągu minuty. Czasem tez kurs zachowuje się w opozycji do tego, co mówią dane, często zjawisko to występuje nawet parę minut przed wiadomościami. Moja taktyka:  czekać, aż pierwszy szał minie i emocje trochę opadną, zwykle jest to pierwsze 5-10 minut po. Następnie obserwujemy, co robi cena i czekamy na odwrócenie kursu na moment (Pullback). Zazwyczaj cena przystaje na chwilę, jakby ''łapiąc oddech'', by za chwilę dalej zacząć wznosić się (lub opadać). Właśnie na takie momenty zawahania powinniśmy czekać, najlepiej do tego nadaje się wykres 5-minutowy, dokładniejsze wejścia mozemy wyznaczyc na jednominutówce. Teraz mały przyklad:
 Jak widać o godzinie 14:30 podano wiadomości. Kurs eurodolara zanotował pierwszą korektę na poziomie 1,33840. Jeśli nie udało  nam się wejść w pierwsze tempo przebitej linii trendu na poziomie 1,33750 (strzałka 1) to druga możliwość byża już znacznie łatwiejsza (strzałka 2). A oto jak to wyglądało u mnie:


To wejście nie było całkiem w ''tempo''. Mimo to udało się zakończyć na plusie. Jak widać dobre wyczucie i szybkość reakcji są w tym przypadku kluczowe. Nie należy również zapominać o kwestii sprzętu. Nie będzie dobrze wyglądał nasz trading, jeśli sprzęt komputerowy mamy starszej daty a łącze internetowe jest za wolne. W tego typu grze sprzęt i  łącze w dużej mierze decydują o powodzeniu.

 

                                                          ***